Цікаві факти про українську мову

Цікаві факти про українську мову
21.02.2023
2550
21 лютого у світі відзначають День рідної мови. Для українців це свято є особливим цього року, адже чимало людей почали свідомо переходити на українську на роботі, навчанні та в побуті. Пригадаємо цікаві факти про нашу мову!
 

Барвінкова, калинова, солов’їна


В української мови є чимало різних народних назв. ЇЇ називають солов’їною, співочою, барвінковою, калиновою. Історію кожного із цих епітетів складно відстежити, але це завжди поетичні порівняння – милозвучна як спів соловейка, ніжна як квітки барвінку, цілюща та прекрасна, як один із символів України – калина.

 

Літери 


Найбільш вживаною літерою є літера «п», саме з неї починається найбільша кількість українських слів. А от літера «ф» є найменш притаманною мові, вона використовується найрідше та здебільшого в словах іноземного походження.
 

Милозвучність 
 

Українська офіційно вважається однією з найкрасивіших мов у світі. Зокрема, наша мова була визнана третьою за критерієм милозвучності на лінгвістичному конгресі у Франції ще в 1934 – конкуренцію їй склали лише французька та мова фарсі. А на форумі мовознавців у Швейцарії українській присвоїли друге місце – після італійської.
 

Лексика

 
Наша мова має дуже багатий лексикон. Словник української мови НАН України нараховує близько 256 тис слів, але деякі науковці вважають, що ця цифра значно більша - понад 1 мільйон.
 

Синоніми

 
Українська багата на синоніми. Так, у «Короткому словнику синонімів української мови» зібрано 4279 синонімічних рядів. Найбільше синонімів у слова «бити» (45), чимало їх і у слова «завірюха» (40). Навіть у такого зрозумілого, здавалося б, слова «горизонт» - 12 синонімів, кожен з яких має свій відтінок значення. Переконайтесь самі: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид.


Історія

 
Наша мова сформувалася ще у 10-4 ст. до н.е. і походить вона від санскриту. Доводить це і той факт, що чимало українських слів звучать ідентично до слів у санскриті. До речі, за своїм словниковим запасом українська найбільш подібна до білоруської (аж на 84%) – саме тому білоруську нам так легко розуміти. На другому місці за подібністю – польська (70%), а на третьому – сербська (68%). 
 
Перші українські слова були написані в 448 році до н.е. Це були слова «мед» та «страва», а записав їх візантійський історик Пріск Панікійський.
 

Розповсюдженість

 
У світі за різними даними українською володіють близько 41-45 мільйонів людей. До речі, українська має напівофіційний статус в окрузі Кук штату Іллінойс (США). Туди, зокрема, входить Чикаго та передмістя.
 
І ще трохи про свята - дізнавайтеся, як українські зірки відсвяткували День закоханих.

Лайфстайл Хіт FM: ще більше цікавого

👍 Приєднуйтесь до Хіт FM!

📱 Слухайте зі смартфона

Реабілітація для Марійки

Допомагаємо разом

Реабілітація для Марійки