Зараз в ефірі
Хеппі Ранок до 10:05
Зараз в ефірі
Хіт FM Тільки хіти!

Що таке синдром річниці та як із ним впоратись

Що таке синдром річниці та як із ним впоратись
21.02.2023
1071
Напередодні 24 лютого багато людей відчувають підвищену тривожність. Цю тему активно обговорюють «диванні аналітики», а соцмережі нагадують про фото та події за лічені дні до 24 лютого 2022 року. Але навіть якщо не читати новини та не гортати стрічку соцмереж – все одне неможливо забути про цю дату. Як дати собі раду з негативними спогадами та очікуваннями? 
 

Що таке синдром річниці
 

В 50-х роках ХХ сторіччя американська психологиня Жозефіна Рорс Хілгард оприлюднила «теорію річниці». Вона вивчала родини, в яких трагічні події, такі як смерть чи важкі захворювання, повторювались в одні й ті ж «рокові дати» або в однаковому віці з покоління в покоління. Науковиця довела, що це були не випадкові збіги, а підсвідоме самопрограмування на повторення долі близьких. Незавершене горе або відчуття провини позбавляли людину здатності критично оцінювати ситуації та приймати адекватні рішення. Вона повторювала трагічну долю не через «злий рок», а тому що відтворювала сценарій трагедії. А календарна річниця була просто тригером, а не причиною подій. Хілгард успішно лікувала таких пацієнтів за допомогою гіпнотерапії.
 
Відтоді синдромом річниці психологи називають стан людини, яка з наближенням дати трагедії почувається гірше. Для всіх українців початок повномасштабного вторгнення росії в Україну – безперечно травматична подія. 

 

Які небажані відчуття може викликати дата 24 лютого
 

Тривожне очікування підвищеної небезпеки найближчими днями, думки про негативні прогнози щодо майбутнього взагалі
Нав’язливі думки на кшталт: «якби цього не трапилось, яке гарне життя було б зараз» або: «якщо б знати заздалегідь, треба було б зробити…» 
Бажання термінових змін, таких як раптовий переїзд, нова робота та оточення, незаплановані покупки «не по кишені»,  екстремальний спорт
Немотивовані конфлікти, прагнення усамітнитися чи, навпаки, – намагання постійно контролювати близьких
Почуття провини або пошуки винних, дратівливість або розчуленість, підвищена емоційна реакція на незначущі події 
На фізичному рівні - поганий сон, головний біль, втомленість, апатія або навіть панічні атаки
Звісно, є й те, що ми колективно відчуваємо вже рік: скорбота через загиблих; сум за коханими, що далеко; тривога за тих, хто в небезпеці; бажання справедливої помсти – все це природно і не залежить від дати. 
 

Як впоратися з синдромом річниці

 
По-перше – прийміть, що це нормально. Ви жива людина, яка може так реагувати на тривалий стрес. Стримувати почуття так само шкідливо, як і неконтрольовано виплескувати їх на близьких. Тож, якщо ви розумієте, що саме з вами відбувається, і що це тимчасово – ви дасте собі раду. 
 
Нагадуйте собі, що це вже минуле, яке ніколи не повториться, хоча б тому що ви вже інша людина. Концентруйтеся на задачах сьогодення, від яких залежить ваше майбутнє. 
 
Не соромтесь звернутись за допомогою до друзів та рідних. Можливо, вони відчувають те саме, і ви підтримуватимете одне одного. А можливо, їм ще гірше – допомагаючи іншим, ви почуватиметься сильнішими та впевненішими.


 
Якщо ж ви відчуваєте, що не витримуєте напруги – зверніться до професійного психолога. Він порадить методи або ліки, що підійдуть саме вам. Є багато безкоштовних ресурсів, де працюють досвідчені спеціалісти, до яких можна звернутися онлайн. Також є «гаряча лінія» психологічної допомоги Міністерства охорони здоров'я України за номером 0-800-100-102. Вона працює щодня з 10:00 до 20:00, дзвінки з України є безоплатними. 
 
Українська психологиня та письменниця Світлана Ройз також радить задавати собі питання, які можуть допомогти відчути силу:
 
Хто є в колі вашої підтримки?
Яка ваша особиста сила допомагала вам цей рік?
Що ви вважаєте своїми неочікуваними надбаннями?
З чим ви впорались за цей рік?
На які свої цінності ви спиралися?
Про що ви можете сказати: «я не очікувала\очікував, що я зможу» - і змогли.
Можна зробити теку в мобільному телефоні і збирати туди фотографії, які для вас особисто символізують силу.
 

Чи є у синдрому річниці позитивні наслідки 
 

Будь-які події з точки зору історії – нейтральні; емоційне забарвлення їм надають люди. Власне, наш календар побудований з пам’ятних подій: Новий рік, державні, релігійні та професійні свята, дні народження чи весілля – це зазвичай позитивні спогади. На цьому добре знаються маркетологи, які нагадують користувачам про приводи придбати подарунки до свят, підготуватися до сезону тощо. Тож варто переглянути календар та згадати те хороше, що траплялось наприкінці лютого протягом вашого життя, а не лише в 2022. Адже життя продовжується! І в ньому точно буде більше позитивного - з кожним кроком, що наближує нас до Перемоги. 

Подаруйте собі ще трохи позиивних емоцій: почитайте цікаві факти про українську мову.

 

Лайфстайл Хіт FM: ще більше цікавого

👍 Приєднуйтесь до Хіт FM!

📱 Слухайте зі смартфона

Кроітор Артем, 5 років

Допомагаємо разом

Кроітор Артем, 5 років