👇 Пишіть ранковому шоу Хеппі Ранок 👇

Шевченківська премія 2023: лауреати та суперечки

Шевченківська премія 2023: лауреати та суперечки
14.03.2023
1117
Національна премія України імені Тараса Шевченка – державна нагорода, заснована у 1961 році. Вручається щороку за високохудожні твори в галузі літератури, образотворчого мистецтва, музики, театрального мистецтва й кінематографії. Першими Диплом і Почесний знак лавреата в 1962 році отримали Павло Тичина та Олесь Гончар у галузі літератури й Платон Майборода в галузі музики.
 
В 2023 році премія привернула до себе надзвичайно багато уваги. Комітет звернувся до президента України Володимира Зеленського з проханням доповнити наявні номінації додатковою "За внесок у перемогу". Як пояснив голова комітету, телеведучий та письменник Юрій Макаров, згідно з положенням, у конкурсі брали участь твори, створені до початку повномасштабного вторгнення. 
 
«Я виходив із того, що цьогоріч комітет не визнав за можливе присудити нагороду в двох номінаціях, а тим часом від початку повномасштабної війни з’явилася неймовірна, неуявна кількість вартісних мистецьких творів, проєктів і явищ, які робляться на ентузіазмі й у буквальному сенсі наближають нашу перемогу», - пояснив  він у фейсбуці. 


Пропозиція була підтримана, але після оголошення викликала хвилю критики як від представників мистецької спільноти, так і від користувачів соціальних мереж. 
В результаті Юрій Макаров склав свої повноваження голови комітету премії Шевченка. Про це він повідомив в фейсбуці, і за кілька годин пост отримав тисячі реакцій.
 
«Підозри й звинувачення, яких я наслухався за останніх кілька днів, я сприймаю переважно як наслідки стресу, що ми всі їх пережили й переживаємо. Як і раніше, я люблю свою країну, щасливий, що не проміняв її на якусь іншу, коли випадали такі спокуси. Люблю своїх співвітчизників попри подеколи брак взаємності», - завершив пояснення Макаров.
 
 

Лауреатами Шевченківської премії 2023 року оголошені:


Катерина Калитко, поетеса – за книгу поезій "Орден мовчальниць";
Тарас Компаніченко, Максим Бережнюк, Северин Данилейко, Ярослав Крисько, Сергій Охрімчук, виконавці гурту "Хорея Козацька" – за аудіоальбом "Пісні Української революції", створений за підтримки Українського інституту національної пам’яті;
Михайло Назаренко, літературознавець – за книгу "Крім "Кобзаря". Антологія української літератури. 1792-1883" у двох частинах;
Віталій Портніков, журналіст – за публіцистичні статті та виступи останніх років;
Ірина Цілик, режисерка – за документальний фільм "Земля блакитна, ніби апельсин".
У категоріях Театрального та Візуального мистецтва лауреатів не оголосили.
 
Серед усіх лауреатів ситуацію відверто прокоментувала Катерина Калитко в фейсбуці: 
 
«Вітаючи мене, близькі зауважували, що я заслуговую чистішої премії. Мабуть, і правда. Але дух опору, яким пройнята цьогорічна Шевченківка, мені несподівано подобається. І сподобався би, думаю, самому Шевченкові, справжньому, нерадянізованому».
 
 
 
Нагородження відбудеться 22 травня, в день перепоховання Шевченка. Це викликало додаткові суперечки, адже традиційно премію вручали в день народження Кобзаря 9 березня. Зазвичай лавреат отримує не лише диплом та почесний знак, але й грошову премію. В 2022 році її розмір склав 397 тисяч гривень, цього року розмір ще не оголошений. Тож, дочекаємось церемонії.

А в Лос-Анжелесі нещодавно оголосили лауреатів кінопремії Оскар-2023.

Лайфстайл Хіт FM: ще більше цікавого

👍 Приєднуйтесь до Хіт FM!

📱 Слухайте зі смартфона

Кроітор Артем, 5 років

Допомагаємо разом

Кроітор Артем, 5 років