22 березня - Всесвітній день водних ресурсів. Ось кілька цікавих та корисних фактів про воду.
Скільки води треба пити на добу
8 склянок або 2 літри - це застаріла теорія. Сучасна формула розрахунку: 30-40 мл рідини на кожен кілограм ваги. Наприклад, при вазі 60 кг потрібно 1,8-2,4 л води, а при вазі 90 кг – 2,7-3,6 л води щодня.
З їжею надходить близько 40% добової потреби організму у воді, решту ми доповнюємо напоями. Проте чай, сік, кава не замінюють воду, її необхідно пити окремо. Воду краще вживати за 20 хвилин до їжі або у проміжках між прийомами. Запивати їжу водою (чи іншими напоями) не варто.
Звісно, це рекомендації для здорових людей. При захворюваннях нирок і серця об’єм рідини зазвичай скорочують. А при надмірній вазі лікар, навпаки, може порекомендувати збільшити обсяг питної води.
Чому ранок починається не з кави
Дієтологи вважають, що саме чиста вода потрібна людині відразу після пробудження. Якщо кілька днів випивати склянку воду до або відразу після вмивання – це стане такою ж звичкою, як чистка зубів.
Зараз дуже популярні рецепти води з медом та лимоном або з імбиром. Лікувальні властивості такого напою не такі дивовижні, як дехто вважає. Але якщо у вас немає протипоказань – такий лимонад значно корисніший за каву або чай.
Чи правда, що людина наполовину складається з води
Насправді, ця доля навіть більша. Вода досягає 50-55% маси тіла жінки, 60-65% - чоловіка і 65-75% тіла немовляти. Саме тому вважається, що без води людина може прожити 2-4 доби, а без їжі, якщо продовжує пити воду, – до двох місяців. Звісно, краще не вдаватись до таких крайнощів.
Скільки води на Землі
2/3 поверхні нашої планети вкрито водами Світового океану. Загальна площа льодовиків, озер, водосховищ, річок становить 15% суші. Але левова доля – це льодовики, бо на інші водні об'єкти залишається лише 4%.
Найцінніший для людини природний ресурс – це прісна вода, доля якої менше 4% від загального об'єму світових вод.
Існують регіони, де бракує прісної води. Лідер в цьому сенсі - Аравійський півострів, де добування прісної води перевищує 500%. Це означає, що її завозять танкерами та трубопроводами, а також опріснюють морську воду.
Дуже обмежені водні ресурси в Пакистані, Узбекистані, Таджикистані, Ірані, в Північній Африці, особливо в Лівії та Єгипті. В цих регіонах видобувають приблизно половину відновлюваних водних ресурсів. Тому тонна питної води там коштує дорожче за тонну нафти.