Радуниця: прикмети та заборони

Радуниця: прикмети та заборони
25.04.2023
1286
Радуниця (Родониця, Радовниця), а також Діди, Гробки чи Проводи – це другий тиждень після Великодня, який в українській традиції є поминальним. Власне дата припадає на дев’ятий день, тобто в 2023 році на 25 квітня, Батьківський вівторок. Але відвідувати кладовище чи церкву можна протягом всього тижня. В минулі вихідні багато хто скористався гарною погодою та вже зробив це. 

Головне, звісно, не дата, а пам'ять про рідних. Але, якщо ви шануєте народні звичаї та ритуали, ось що робили наші предки на Провідному тижні. 
 
  • Відвідували кладовище та наводили лад на могилах рідних, запалювали лампадки, саджали квіти. 
  • Залишали предкам біля могил великодні гостинці – шматочки паски, крашанки, солодощі. В наш час вже не заведено вживати їжу та напої безпосередньо на кладовищі; але колись на цвинтарі обідали «разом» з предками, влаштовуючи їм частування.
  • Збиралися великою родиною вшанувати кожного з предків за сімейним столом. Щоб «порадувати» померлих, готували їхні улюблені страви, згадували досягнення, а також розповідали веселі історії з життя.
  • Віряни ходили до церкви, щоб поставити свічки, замовити поминальну службу, а також роздати жебракам їжу та дрібні гроші.

Вважалось, що в ці дні «той» та наш світ зближуються, тому можна просити потужної підтримки у всього роду. Але існували і певні небезпеки, через що зберігся ряд заборон, які сьогодні називають забобонами.  


 

Що не варто робити в Провідний тиждень
 

Дітям до 7 років та вагітним жінкам не радили взагалі відвідувати кладовище. 
 
Заборонено було підіймати на цвинтарі річ, що впала, і озиратися, залишаючи територію, щоб не «запросити» душі в світ живих.
 
Традиційно в ці дні не одружувались та не починали великі справи, на кшталт будівництва чи інвестицій.
 
Не варто було сіяти та садити на полі чи в городі, бо «не вродить». 
 
Не можна було казати про померлих щось засуджуюче, жалітися чи плакати. 

Дізнавайтеся також, як зірки відсвяткували Великдень

Лайфстайл Хіт FM: ще більше цікавого

👍 Приєднуйтесь до Хіт FM!

📱 Слухайте зі смартфона

Ліки для Руслана

Допомагаємо разом

Ліки для Руслана