Зараз в ефірі
Хеппі Ранок до 10:05
Зараз в ефірі
Хіт FM Тільки хіти!

Свято Маланки: нова дата, заборони та традиції Щедрого вечора

Свято Маланки: нова дата, заборони та традиції Щедрого вечора
28.12.2023
1113
До переходу на новий церковний календар на початку січня  українці відзначали Щедрий вечір або Свято Маланки. Також ніч з 13 на 14 січня називали Старий новий рік. З переходом України на новий церковний календар, Щедрий вечір матиме нову дату - 31 грудня.
 

Історія свята 

 
Історія Свята Маланки почалася ще до приходу християнства на українські землі. У часи язичництва вірили, що Маланка була донькою богині Лади. Дівчину викрали, заманивши у підземне царство, а богатир на ім'я Василь врятував її та згодом одружився з нею. 
 
З приходом християнства легенда змінилася - тепер Щедрий вечір присвячений преподобній Маланії, яка, за повір'ям, жила у 4-5 сторіччі та прославилася своїми добрими справами.
 
Меланію вважають покровителькою родини, пологів та сімейного добробуту. 

 

Традиції свята

 
Основною традицією свята є Щедрий вечір - тобто пишна вечеря, яка, як і різдвяна, мала зібрати всю родину за святковим столом. На відміну від різдвяної, кутя цього вечора мала бути щедрою та жирнішою, її готували з додаванням масла, молока, вершків.  
 
Вірили, що щедрий стіл забезпечує родині достаток протягом наступного року. Оскільки різдвяний піст вже закінчився, окрім щедрої куті подавали  страви зі свининою, ковбаси, вареники з різними начинками, млинці та пироги. А от рибу, яка була традиційною стравою Святвечора, на святковий стіл не подавали. Існувало повір'я, що щастя та добробут можуть "упливти" через неї.
 
Ще однією важливою традицією було щедрування. Від заходу сонця молодь ходила домівками та співала святкові пісні - щедрівки, за що господарі пригощали їх. Збираючись на щедрування, хлопці та дівчата вбиралися з різні костюми: Старого та Нового року, тварин, чортів та інших персонажів фольклору. Також часто водили з собою і саму "Маланку" - хлопця, перевдягненого в жіночий одяг, а з нею був і "Василь" - дівчина, перевдягнена в чоловіка.
 
Дівчата також полюбляли збиратися разом та ворожити, робити обряди на заміжжя та щасливу долю. Вважалося. що це один з тих днів, коли ворожіння максимально точні.

 

Заборони свята

 
Деякі речі на бажано робити у свято Маланки. А саме:
 
Брати в борг та позичати гроші, навіть найближчим родичам та друзям
 
Подавати на стіл рибні страви 
 
Сваритися та лаятись
 
Займатися підрахунком грошей.

До речі, дізнавайтеся, як прикрасити ялинку до 2024 року Дракона: розповідаємо про основні тренди та ідеї.

Лайфстайл Хіт FM: ще більше цікавого

👍 Приєднуйтесь до Хіт FM!

📱 Слухайте зі смартфона

Ліки для Руслана

Допомагаємо разом

Ліки для Руслана