Зараз в ефірі
Хеппі Ранок до 10:05
Зараз в ефірі
Elley Duhe Middle Of The Night

Які аналізи здати, щоб перевірити щитовидку

Які аналізи здати, щоб перевірити щитовидку
25.06.2024
148
  1. Вступ
  2. Основні види аналізів щитовидної залози
  3. Аналізи на гормони щитовидної залози
  4. Тиреоїдна панель
  5. Підготовка до здачі ТТГ

Вступ

Щитовидна залоза є однією з найважливіших ендокринних залоз в організмі людини, яка відповідає за регуляцію метаболізму, виробництво енергії та інші важливі функції. Перевірка її стану може допомогти виявити різні захворювання, такі як гіпотиреоз, гіпертиреоз, тиреоїдит та вузловий зоб. Для діагностики та моніторингу роботи щитовидної залози важливо регулярно проходили лабораторні дослідження. В медичній лабораторії ДІЛА ви можете здати аналіз ТТГ, щоб оцінити стан щитоподібної залози.

Основні види обстежень щитовидної залози


Існує декілька основних видів досліджень, які використовуються для оцінки функціонування щитовидної залози. До них входять аналізи на гормони щитовидної залози, а також додаткові дослідження, які можуть допомогти у виявленні структурних змін у залозі або аутоімунних порушень.

Дослідження на гормони щитовидної залози


Щитовидна залоза виконує життєво важливі функції в організмі людини, зокрема регулює метаболізм та енергообмін. Основними видами аналізів щитовидної залози є перевірка гормонів та спеціалізована тиреоїдна панель.

Перевірка гормонів щитовидної залози є головним дослідженням для оцінки її функціональної активності. Найважливішими з них є тиреотропний гормон (ТТГ), тироксин (Т4) та трийодтиронін (Т3).

Тиреотропний гормон, який виробляється гіпофізом, контролює вироблення гормонів щитовидною залозою. Підвищений рівень ТТГ зазвичай вказує на гіпотиреоз, тобто недостатність гормонів щитовидної залози, тоді як знижений рівень ТТГ може свідчити про гіпертиреоз – надлишкове вироблення гормонів. Норма ТТГ – 0.3 - 10 мО/мл.

Тироксин – головний гормон щитовидної залози, який може бути загальним або вільним (Т4 загальний або Т4 вільний) та є ключовим для обміну речовин. Норма тироксину – 0,61 - 4,48 нг/дцл.

Трийодтиронін – більш активна форма тироксину, також може бути загальним або вільним (Т3 загальний або Т3 вільний) і відіграє важливу роль у регуляції метаболічних процесів. Норма – 1,6 - 7,9 пг/мл.

Тиреоїдна панель складається з декількох досліджень, які надають детальну інформацію про стан щитовидної залози і можуть виявити аутоімунні порушення:

  • антитіла до тиреопероксидази (Anti-TPO) є важливим маркером аутоімунних захворювань, таких як тиреоїдит Хашимото, коли імунна система атакує тканини щитовидної залози;
  • дослідження на антитіла до тиреоглобуліну (Anti-TG) також може вказувати на аутоімунні порушення;
  • дослідження на антитіла до рецепторів ТТГ (Anti-TSHR) використовується для діагностики хвороби Грейвса, яка характеризується гіпертиреозом та часто супроводжується збільшенням щитовидної залози, прискореним серцебиттям і втратою ваги.


Підготовка до здачі ТТГ


Підготовка до здачі аналізу на тиреотропний гормон (ТТГ) є важливим етапом, адже впливає на точність результатів. Дотримання рекомендацій допомагає уникнути помилок у діагностиці та забезпечити коректну оцінку функціонування щитовидної залози.

Перш за все, велике значення має час здачі дослідження. Найбільш оптимальним є ранок, оскільки рівень ТТГ у крові має добові коливання і досягає свого піку саме вранці. Здавати кров бажано до 10-ї години ранку, що дозволяє отримати найточніші результати. Також важливо здавати дослідження натщесерце. Прийом їжі може вплинути на рівень гормонів у крові, тому останній прийом їжі має бути не пізніше ніж за 8-12 годин до здачі крові. Водночас дозволяється пити воду, але слід уникати будь-яких напоїв, що містять кофеїн або цукор. Якщо ви приймаєте будь-які ліки, особливо ті, що впливають на функцію щитовидної залози або загальний гормональний фон (гормональні препарати, йодовмісні ліки, кортикостероїди та оральні контрацептиви), необхідно проконсультуватися з лікарем щодо тимчасового припинення їх прийому перед здачею ТТГ. Крім того, за кілька днів до дослідження рекомендується уникати інтенсивних фізичних навантажень та стресових ситуацій. Фізичний та емоційний стрес може вплинути на рівень ТТГ, що може призвести до неправильних результатів.

Висновок

Щитовидна залоза відіграє ключову роль у регуляції багатьох процесів в організмі, впливаючи на загальне здоров’я людини. Діагностика її стану складається з дослідження на гормони та спеціалізованої тиреоїдної панелі, що дозволяє оцінити функціональні та аутоімунні показники залози. Регулярна перевірка стану щитовидної залози є важливою для своєчасного виявлення захворювань та підтримання здоров’я.

Інформація розміщена на правах реклами


Лайфстайл Хіт FM: ще більше цікавого

👍 Приєднуйтесь до Хіт FM!

📱 Слухайте зі смартфона

Кроітор Артем, 5 років

Допомагаємо разом

Кроітор Артем, 5 років