Зараз в ефірі
Хеппі Ранок до 10:05
Зараз в ефірі
Хіт FM Тільки хіти!

Кити та дельфіни: як вони дихають, сплять та співають

Кити та дельфіни: як вони дихають, сплять та співають
21.07.2021
17367
23 липня - Всесвітній день китів і дельфінів. Ці мешканці океанів та морів дивують надзвичайними здібностями.

Походження: від землі до води

Китоподібні походять від наземних тварин, а саме парнокопитних ссавців, які близько 50 млн років тому населяли території сучасної Азії та Середземного моря. Найстародавнішім пращуром китів була невелика тварина індохіус, розміром з кішку, яка вела як наземний спосіб життя, так і водний. Потім пращури китів перестали виходити на сушу, передні кінцівки перетворилися на плавники, задні - редукувалися, а натомість розвинувся хвіст.

Вусаті та зубаті

Вусаті кити замість зубів мають китові вуса для фільтрації їжі з води. Кит має близько 800 «вусів», їхня довжина коливається від 20 до 450 см. На морді вусатих китів також є вібриси — поодинокі волоски для дотику, як у наземних ссавців.

Зубаті кити, на відміну від своїх родичів, мають від 1 до 240 зубів довжиною від 1,5 до 20 м. До зубатих китів, до речі, відносяться дельфіни.



Як кити дихають


У вусатих китів є дві ніздрі, а в зубатих — лише одна. Більшість китів мають носовий канал з повітряними мішками, які допомагають їм посилати звукові сигнали та ехолокації. Завдяки особливій будові органів дихання кити мають змогу перебувати під водою від 2 до 60 хвилин.

Як вони сплять

Під час сну і у людини, і у тварин "відключаються" обидві півкулі мозку. Але тільки не у китів та дельфінів. В них ліва і права півкулі сплять по черзі, і поки одна відпочиває, інша не спить. Через півтори години півкулі змінюють одна одну по черзі. Завдяки цьому тварина вчасно піднімається на поверхню подихати. Саме тому у китоподібних іноді закрите одне око – вони бачать солодкі сни, хоча й половиною мозку.



Як кити співають


Кити - єдині, крім людини, ссавці, які справді співають. При цьому у них немає голосових зв'язок. Найкоротша "арія" триває шість хвилин, найдовша - близько півгодини. Спочатку вважали, що співають лише самці, однак є відомості, що самки співають своїм малюкам.

Сині кити є одними з найгучніших тварин на Землі, вони можуть обмінюватися сигналами на відстані до 33 км. Вважається, що найскладніші пісні використовуються в шлюбних іграх. Простіші сигнали служать для повсякденного спілкування та навігації.

Зубаті кити використовують звуки для ехолокації, створюючи серію клацань на різних частотах. Звукові імпульси випромінюються через лобові дині, відбиваються від об'єкта і реєструються за допомогою нижньої щелепи.



Зубаті кити (в тому числі дельфіни) не відтворюють тривалі низькочастотні звуки, характерні для пісень беззубих китів. Вони виконують високочастотні послідовності клацань і свисту, які служать для ехолокації. Існує думка, що вібрації і тональність таких звуків дуже позитивно впливає на людей. Вони допомагають розслабитися, заснути, заспокоїтися.

Послухати китів можна в мережі, а ось побачити дельфінів – наживо навіть на деяких пляжах України

Лайфстайл Хіт FM: ще більше цікавого

👍 Приєднуйтесь до Хіт FM!

📱 Слухайте зі смартфона