Хрещення Київської Русі святим рівноапостольним князем Володимиром - державна пам'ятна дата, що відзначається щорічно офіційно з 2008 року за Указом президента Віктора Ющенка. До речі, це привід привітати з іменинами всіх знайомих на ім’я Володимир.
Хто такий Володимир Великий
Володимир Святославич - онук великої княгині Ольги, позашлюбний син її ключниці Малуши та князя Святослава, нащадок варязької династії Рюриковичів.
Вже в 10 років Володимир став новгородським князем, а після міжусобної боротьби зі старшим братом захопив київський престол. За 36 років правління він приєднав до держави землі в'ятичів, ятвягів, радимичів, білих хорватів. Заснував Володимир, Переяслав та інші міста.
Володимир Красне-сонечко першим із руських князів розпочав карбувати власну золоту монету. Він же почав використовувати особистий знак «тризуб», що став гербом України.
Особисте життя святого Володимира
Але святим князь, звісно, став не відразу. «Повість временних літ» так передає образ життя Володимира до хрещення: «Був же Володимир переможений похіттю, і були у нього дружини [...], а наложниць було у нього 300 у Вишгороді, 300 в Білгороді і 200 на Берестові.»
Літописці зафіксували тільки законні шлюби князя і 16 нащадків від них, серед яких - Ярослав Мудрий.
(«Хрещення Русі» — фреска Віктора Васнецова над входом на хори у Володимирському соборі)
Церковні реформи
Щойно Володимир став київським князем, він спорудив на Старокиївській горі на місці старого капища, де стояла подоба Перуна, нове з ідолами 7 різноплемінних богів: Перуна, Хорса, Даждьбога, Стрибога, Семаргла, Велеса та Мокоші. Храм простояв 8 років, після чого князь наказав зруйнувати його.
Адже Володимир був видатним політиком і розумів, що для зміцнення держави потрібна нова віра. Київська держава підтримувала найтісніші стосунки з Візантією — найбагатшою та найвпливовішою державою того часу.
Візантійський імператор Василій ІІ як раз звернувся за військовою допомогою до київського князя. Той погодився, але за умови, що отримає руку сестри імператора Анни. Навзаєм Володимир зобов'язувався охреститися разом з усім народом своєї країни.
Щодо місця хрещення князя є дві версії: село Будятичі Волинської області, де він народився, або Корсунь (тобто Херсонес) в Криму. Масове ж хрещення киян, яке Володимир здійснив 988 року, відразу після Корсунського походу, закарбоване у літописах.
Наслідки хрещення Русі
Володимир видав Устав, призначивши десятину на утримання церкви, та визначив права духовенства. Інші релігії не підтримувались державою, а язичництво навіть переслідувалось.
З прийняттям християнства на Русі поширилася писемність. Володимир будував церкви та школи. Учителями були священники з Корсуня, які знали слов'янську мову.
Факт, що прийняття християнства не призвело до політичного опанування Русі Візантією, а відкрило зв'язки з далекими та близькими сусідами, історики вважають найпозитивнішим наслідком хрещення Русі. А Володимир офіційно визнаний Національним героєм.
Що ж до героїв сучасної України - продовжуємо вболівати за
наших спортсменів на Олімпіаді в Токіо.