Зараз в ефірі
Хеппі Ранок до 10:05
Зараз в ефірі
Daft Punk Get Lucky (feat. Pharrell Williams)

Медовий Спас та Маковія 14 серпня – як святкувати

Медовий Спас та Маковія 14 серпня – як святкувати
13.08.2021
3266
Медовий Спас, Маковія або Спас на воді — народна назва православного свята Всемилостивого Спасу та Пресвятої Богородиці, яке відзначають у перший день Успінського посту. Традиційно з цього дня починали скачувати (та купувати) свіжий мед.

В цей день у церквах святили мед, мак, хліб та квіти. Букети з серпневих квітів та макових головок зберігали до весни як оберіг. До свята пекли паляниці, пироги, пиріжки або рулети з яблуками та маком, а також ритуальне печиво „шулики"- коржі з медом й маком. Готували навіть вареники з перетертим маком, в який додавали родзинки або фрукти.

Мед – солодощі чи ліки

Мед завжди використовували не лише як їжу, але і як цілющий засіб. Цей продукт ніколи не пліснявіє і зберігає високі живильні та смакові якості, тож має антимікробну дію.

Калорійність меду дуже висока: у 100 г продукту близько 330 ккал, або 1300 Дж. Завдяки цьому мед швидко додає сил, тонізує, покращує травлення. Його застосовують для лікування пошкоджень шкіри та інших захворювань.

Мед надзвичайно гігроскопічний, тому випічка з додаванням меду черствіє повільніше та краще зберігає аромат. Окрім десертів, на основі меду роблять напої, соуси та природні консерванти – наприклад, свіже м’ясо в меду зберігали ще в Давньої Греції.Мак – не лише начинка, але й оберіг

Мак також використовується не лише в кулінарії. Він з давних давен вживається як засіб проти чародійства. Маком обсипають на весіллі наречених, щоб захистити молодят від "поганого ока".

Кажуть, якщо вдома «щось пороблено», треба розсипати освячений мак, тоді всі вроки пропадуть безслідно. Якщо ж з маку зробити магічне коло навкруги себе, відьма або упир не можуть заподіяти ніякої шкоди, аж поки не визбирають весь мак до зернини.

Цілюща вода 

Крім посвяти маку, меду та квітів, з Маковієм пов'язаний ще один цікавий ритуал. Це освячення води, зокрема криниць. В дохристиянську епоху в цей день біля водойм проводились колективні свята та навіть шлюбні обряди.

В цей день вода вважається цілющою, тому хворі купались в ріках або озерах задля лікування, а всі інші – за компанію. Тож, в ці вихідні, щоб відсвяткувати Маковію або Медовий спас, варто купатися, збирати мак та квіти, купляти мед, а також готувати їжу з маком та медом. 

Також в ці вихідні можна подивітися зорепад - метеорний потік Персеїди.

Лайфстайл Хіт FM: ще більше цікавого

👍 Приєднуйтесь до Хіт FM!

📱 Слухайте зі смартфона

Реабілітація для Марійки

Допомагаємо разом

Реабілітація для Марійки