Яблучний Спас також називають Осенини чи Свято перших плодів. В церковному календарі 19 серпня - Преображення Господнє, одне з 12 найбільших християнських свят. В IV столітті на горі Фавор відкрили храм, куди люди в цей день стали приносити для освячення дари природи — виноград та яблука.
За традицією саме 19 серпня починали збір урожаю яблук і робити заготовки на зиму. У цей день було прийнято ділитися врожаєм з жебраками.
Вважається, що яблука в цей день мають особливу магічну силу, здатну до зцілення. Для цього їх освячували в церкві. А якщо перед тим, як з'їсти освячене яблуко, згадати заповітне бажання – воно здійсниться.
Цікаві «яблучні» факти
За статистикою, кожне друге плодове дерево на Землі – яблуня.
«Найстарша» за віком яблуня росте в Америці і навіть досі плодоносить. Її посадив у 1647 році американець Петер Стювесант у своєму саду на Манхеттені.
У Європі, в середньому, людина з'їдає близько 65 яблук щороку.
Чим менше яблуко, тим більше воно містить вітамінів і мікроелементів.
Зелені яблука сприятливо впливають на міцність кісток і зубів, мають протизапальні властивості. У зелених яблуках вітаміну С більше, ніж у червоних. Червоні покращують функцію пам’яті, серця, знижують ризик виникнення раку. Жовті яблука рекомендують вживати для підвищення імунітету і поліпшення зору.
З яблука почалась Троянська війна: три грецьких богині змагались за золоте «яблуко розбрату», на якому був напис «найпрекраснішій».
В Біблії та Корані символ гріхопадіння - плід з дерева пізнання добра і зла, який з’їла Єва. Найчастіше їм вважається саме яблуко.
Смачні страви з яблук
З яблук готують різні напої: сік, яблучний сидр, компот, узвар. А також – оцет, який добре пасує до салатів.
Яблука взагалі добре поєднуються з інгредієнтами салатів - фруктових чи овочевих.
В якості гарніру до м’яса готують яблука, запечені з карамеллю. Качку чи рибу фарширують яблуками та запікають.
Але найчастіше яблука використовують в десертах: пироги та пиріжки, запіканки та оладки, просто запечені плоди, желе, мус чи смузі – безліч рецептів містять яблука.
Зараз свіжі фрукти продаються цілий рік, але якщо треба зберегти урожай з власного саду, можна зробити сік, варіння, джем, або порізати плоди та просто посушити чи приготувати чіпси.
14 серпня був Медовий Спас та Маковія. Дізнайтесь,
чим корисні мед та мак.