Хелловін – свято, оповите містикою та таємницею. І багато людей досі не можуть визначитися: як святкувати і чи варто відзначати його взагалі? Що ж, спробуємо розібратися в цих питаннях.
Насамперед, трохи про історію свята. У ньому дивним чином поєднуються кельтська традиція відлякування злих духів та християнська – поклоніння всім святим. Отже, племена кельтів, які проживали на території Англії, Ірландії та Північної Франції, відзначали день 31 жовтня як день переходу до зими і навіть як останній день року, що минає. Цей день також означав закінчення збору врожаю та перехід на новий, зимовий сезон. Цієї ночі, за давнім повір'ям кельтів, усі бар'єри між нашим та іншими світами усувалися, відчинялися ворота між ними. Таким чином, Хелловін ставав ще й своєрідною спробою зрозуміти зв'язок між різними вимірами; він давав можливість відчинити двері з одного світу в інший. А ще - ворота в зиму, в холодний світ, де все живе завмирає, але разом з тим готується до оновлення.
Кельти називали ніч усіх цих чудес Самайном чи Самхейном. У ніч із 31 жовтня на 1 листопада друїди збиралися в дубових гаях на вершинах пагорбів, запалювали багаття і приносили злим духам жертви, щоб умилостивити їх. Вважалося, що якщо вранці розпалити вогнище від вугілля тих багать, то воно зігріватиме будинок протягом довгої зими, а також зможе захистити від нечистої сили.
Це був також час передбачень. За легендою, завдяки тому, що цієї ночі стиралися всі можливі кордони, відчинялися також і ворота в минуле та майбутнє. Вважалося, що це час, коли людина може усвідомити своє призначення. У ніч проти 1 листопада зазвичай ворожили. Звісно, ворожінням здебільшого захоплювалися дівчата: вони намагалися побачити свого майбутнього чоловіка, сівши перед дзеркалом опівночі з яблуком у руці. Найгіршим знаком вважався свічник, що впав.
Вважалося, що цієї ночі душі померлих також відвідують свої колишні будинки, щоб погрітися біля вогню. Вони блукають навколо, збираючи їжу та напої, що приготували для них інші члени родини. Щоб не стати жертвами духів і привидів, кельти гасили у своїх будинках вогонь, одягалися в звірячі шкури, щоб відлякувати непроханих гостей із потойбічних світів. На вулиці біля будинків залишали частування для духів, а сам народ збирався біля вогнищ, які розводили жреці друїди, і приносив у жертву тварин.
Після вторгнення римлян, кельти, що жили на островах Британії та Ірландії, були змушені відмовитися від більшості язичницьких обрядів і прийняти християнську віру. Але змусити їх це зробити було зовсім не так просто – люди геть відмовлялися забувати це дивовижне свято з величезною кількістю священних звичаїв, і передавали розповіді про нього з покоління в покоління. Тоді було вжито наступних заходів: згідно з наказом Папи Григорія III у дев'ятому столітті, свято, яке називалося Днем усіх святих, було перенесено на перше листопада. Цим християнська церква хотіла викорінити язичницькі традиції, проте результат був протилежним – Самайн почали святкувати знову.
Передсвяткова ніч, у староанглійській мові, звучала як All Hallows Even (Вечір усіх святих), або скорочено – Hallowe'en, ще коротше – Halloween. Так і з'явилася сучасна назва цього свята.
Більшість символів свята також мають довгу історію. Один з таких - гарбузи-світильники, на яких вирізане обличчя, що зловісно посміхається, а всередині гарбуза стоїть запалена свічка. Цей звичай пішов від кельтської традиції створювати ліхтарі, які допомагають душам знайти шлях у чистилище. У Шотландії символом Хелловіну була ріпа, але в Північній Америці її швидко замінив гарбуз, як більш дешевий і доступний варіант. Ну а перевдягання в різні карнавальні костюми, що здебільшого зображають образи нечисті - це прототип того самого вдягання в звірині шкури з метою відлякування злих духів, що приходять з потойбічного світу.
Зараз ставлення до Хелловіну в багатьох різне: деякі люди із захопленням вигадують собі вбрання, печуть солодощі та готуються до проведення костюмованих вечірок. Інші ж, налякавшись таємничістю та містичними настроями цього свята, прагнуть уникнути будь-яких прогулянок та контактів у вечір Хелловіна.
Якщо ви все-таки маєте на меті прикрасити домівку – розповідаємо,
як зробити традиційний ліхтар на Хелловін.