Мелатонін: ключ до міцного сну та здорового життя

Мелатонін: ключ до міцного сну та здорового життя
02.11.2023
2897
Здоров'я організму складно уявити без здорового сну. Особлива роль в цьому процесі відведена мелатоніну. Цей гормон відновлює організм, протистоїть стресу та підвищує якість сну. Про ці та інші його корисні властивості та відповідь на запитання “Як нарешті виспатись” розповімо далі.

Що таке мелатонін


Мелатонін називають гормоном сну. Адже першочергово він відповідає за здоровий сон та належну роботу циркадних ритмів. Тобто саме мелатонін виконує роль біологічного годинника, сигналізуючи мозку про те, коли треба засинати, а коли — прокидатись. Крім того, його вплив розповсюджується на температуру тіла, роботу серцево-судинної системи, пульс, апетит тощо. Він виробляється безпосередньо самим організмом в щитоподібній залозі. Водночас його нестача сприяє розладам сну на кшталт безсоння. А також іншим негараздам, котрі повʼязані з нервовою системою, наприклад, тривожності та депресії.

Мелатонін використовують в якості лікувального засобу для поліпшення сну. Саме це є причиною, чому його можна купити в інтернет-аптеці чи звичайній аптеці. Також добавки з ним — необхідна річ при зміні часових поясів. Хороший сон людей, які полюбляють подорожі — його заслуга. Але це не всі його корисні властивості.

Отже, мелатонін:

 • регулює циркадні ритми,
 • заспокоює нервову систему, запобігаючи або зменшуючи рівень стресу,
 • покращує якість сну,
 • скорочує тривалість періоду засинання,
 • укріплює імунну систему,
 • допомагає відновлювати клітини та тканини (антиоксидантна дія),
 • відновлює організм після втоми,
 • знижує кровʼяний тиск,
 • покращує памʼять,
 • поліпшує стан шкіри.

Цей перелік дозволяє мелатоніну називатись не лише гормоном сну, а й гормоном молодості. Однак в цьому контексті слід нагадати, що прийом добавок чи таблеток з мелатоніном — це серйозний крок. І робити його слід тільки після консультації з лікарем. Позаяк мелатонін може мати побічні дії та протипоказання. А самолікування може бути шкідливим для вашого здоровʼя.Як покращити синтез мелатоніну


Синтез мелатоніну відбувається вночі, якнайкраще цьому процесу сприяє темрява. Тож чим раніше ви засинаєте, тим більше виробляється мелатоніну. Разом з тим запаси гормону сну можуть поповнити так звані кофактори — речовини, які беруть участь у синтезі мелатоніну в організмі. До них відносяться вітамін B12, вітамін C, триптофан, S-аденозилметіонін, фолієва кислота та залізо. Отже, раціон може впливати на його продукування і, як наслідок, стати запорукою здорового сну.

Найбільший обсяг кофакторів міститься в таких продуктах, як мʼясо (особливо курки або індички), риба (лосось і тунець), фрукти (банани), лісові горіхи, овочі (кукурудза та картопля), молоко (або йогурт). Однак варто зазначити, що саме по собі споживання цих продуктів може бути неефективним без дотримання режиму сну. Ось декілька порад на цю тему:

 1. Старайтесь засинати не пізніше, ніж за годину до 00:00.
 2. Відмовтесь від кави та чаю перед тим, як заснути.
 3. Створіть в кімнаті цілковиту темряву. Краще щільно затулити штори.
 4. Відкладіть гаджети за кілька годин до сну.
 5. Влаштовуйте піші прогулянки за можливості (1 година на добу).

Отже, мелатонін — важливий компонент нашого здоровʼя. Тож бережіть свій сон та слідкуйте за раціоном! А при виникненні проблем — звертайтесь до лікаря!

Партнерський матеріал

Лайфстайл Хіт FM: ще більше цікавого

👍 Приєднуйтесь до Хіт FM!

📱 Слухайте зі смартфона

Ліки для Руслана

Допомагаємо разом

Ліки для Руслана