Цікаві факти з життя Тараса Шевченка

Цікаві факти з життя Тараса Шевченка
09.03.2021
16103
9 березня – день народження великого Кобзаря. Тарас Шевченко є одним з найвідоміших українців в усьому світі, але, можливо, ви щось про нього не знаєте?
 
Батьківська хата
 
Перші роки життя Тарас провів у селі Шевченкове (що раніше звалось Кирилівкою) Черкаської області.
 
В 1908 році на місці будинку батьків поета встановили млинове колесо з написом «Тут була хата Т. Г. Шевченка», а в 1914 на гроші, зібрані діячами культури та студентами, садибу було викуплено і відкрито для відвідувачів. Дім-музей був побудований лише в 1939 році. Зате майже весь час музеєм керує хтось із нащадків поета.
 
При в'їзді у Шевченкове в 1988 році був встановлений бронзовий знак-скульптура «Тарас малює». На жаль, в 2016 році знак було викрадено.


 
Професійний художник
 
Хоча Тарас почав писати вірші ще в дитинстві, він здобув художню освіту. Після навчання у художника Ширяєва талановитого учня було викуплено з кріпацтва (за пiдтримки художників Брюллова, Жуковського, Венеціанова, Гребінки та інших) і відправлено до Петербурга до Академії мистецтв. Шевченка навіть було затверджено на посаду викладача малювання Київського університету, який зараз носить його ім’я. Але вже за кілька тижнів - заарештовано та заслано з царською резолюцією про заборону писати i малювати.
 
Шевченко працював у галузях станкового живопису, графіки, монументально-декоративного розпису та скульптури, досконало володів технікою акварелі, олії, офорту, малюнка олівцем і пером. Він є автором понад тисячі мистецьких творів, з яких, на жаль, втрачено бiльше 160. Але в багатьох художніх музеях є оригінали творів Шевченка – запитайте у найближчому, і будете здивовані.
 

 
Жінки в житті Кобзаря
 
Шевченко офіційно не був одруженим і не мав дітей. Хоча закохувався дуже часто, і жінки надихали його на найліричніші рядки.
 
Першим коханням 13-річного Тараса була односельчанка Оксана Коваленко, але він мусив поїхати з паном до Вільна. Там одразу закохався у швачку Дзюню Гусіковську. В Петербурзі Шевченко пережив захоплення натурницею Амалією Клоберг. Повернувшись в Україну, закохався у дочку художника Варвару Рєпніну, яка, кажуть, одною з перших визнала в ньому поета.
 
Потім митець вирішив одружитися і посватався до дочки священика Феодосії Кошиці – але отримав гарбуза. Тому поїхав в заслання самотній, а там, як пліткували, мав романтичний зв'язок з дружиною коменданта Агатою Усковою.
 
Повернувшись на волю, Шевченко знову закохався - у 16-річну актрису Катерину Піунову. Він зробив пропозицію, але знову отримав відмову, адже був старший за дівчину на 30 років. Останнім коханням поета була 19-річна петербурзька наймичка Ликера Полусмакова, від якої він теж отримав гарбуза. Тож за 47 років життя Кобзар так і не знайшов щастя в особистому житті.

 
Портрет Шевченка у доктора Хауса
 
У 8 сезоні серіалу «Доктор Хаус» головний герой фіктивно одружується з українкою, щоб допомогти їй отримати грін кард. Грегорі Хаус вішає на стіну портрет Шевченка зі словами «Твоя бабуся – гаряча штучка» (Your grandmother's kind of sexy), на що дружина відповідає, що це великий український поет.


Фото: uainfo.org
 
Шрифт з почерку Шевченка
 
Напередодні 200-річчя з Дня народження Кобзаря був створений шрифт «Kobzar KS», тотожній почерку Шевченка. Для створення нового шрифту розробники використали рукописи автора. Шрифт дозволяє друкувати тексти латиницею та кирилицею і розповсюджується безкоштовно.
 
Пишаймося легендарним поетом та й українською мовою взагалі - читайте цікаві факти про нашу мову.

Лайфстайл Хіт FM: ще більше цікавого

👍 Приєднуйтесь до Хіт FM!

📱 Слухайте зі смартфона

Реабілітація для Марійки

Допомагаємо разом

Реабілітація для Марійки