Зараз в ефірі
Хеппі Ранок до 10:05
Зараз в ефірі
Kadnay Відпусти

Нобелівська премія для 91-річної Ліни Костенко

Нобелівська премія для 91-річної Ліни Костенко
18.03.2021
5337
19 березня 91 рік виповнюється найвідомішій поетесі сучасності Ліні Костенко. Напередодні свята Комітет Верховної Ради України підтримав пропозицію номінувати її на Нобелівську премію з літератури у 2022 році.

В дитинстві Ліна мріяла стати льотчицею і навіть зробила самотужки «парашут», з яким і стрибнула з горища, мало не загинувши. А потім почала багато читати, адже в родині вчителів це було природньо, і писати вірші.

Свою першу збірку поезій 26-річна Ліна випустила відразу після завершення навчання у педагогічному, а потім – у літературному інституті.  Незабаром вийшли ще дві збірки, але не всім подобалась творчість сміливої поетеси. Як вона потім казала: «Бо хто за що, а ми за незалежність. Отож нам так і важко через те.»

Нову збірку «Зоряний інтеграл» в 1962 році цензура заборонила друкувати. Поетеса навіть оголосила голодування, але дарма – майже на 15 років ім’я Ліни Костенко зникло. Увесь цей час вона писала «в шухляду». Нарешті в 1977 році опублікували збірку віршів, а за 2 роки — роман, за який авторка отримала Державну премію імені Шевченка. Після поеми «Берестечка», яка була надрукована в 1999, Костенко знову взяла творчу відпустку на довгих 10 років.

В 2010 році поетеса видала свій перший прозовий твір «Записки українського самашедшого», що викликав великий ажіотаж. Ще кілька поетичних творів було видано в 2011-2012 роках.
Окрім власних, поетеса є авторкою перекладів чеської та польської поезій. Ліна Костенко – почесний професор кількох закладів вищої освіти, лауреат кількох премій, володарка титулу «Золотий письменник України». Але свого часу вона відмовилась від звання Героя України, відповівши: «Політичної біжутерії не ношу!».Фото bbc.com/ukrainian

Про особисте життя Ліни Костенко відомо небагато. Письменниця була двічі одруженою, недовго - з  польським письменником Єжи-Яном Пахльовським, і 25 років - із директором кіностудії імені Довженка Василем Цвіркуновим. В неї двоє дітей. Донька Оксана теж стала письменницею та культурологом, зараз живе та працює в Італії. Син Василь став програмістом. Подейкували, що в Ліну були закохані письменник Аркадій Добровольський, поети Василь Симоненко та Дмитро Павличко, інші відомі чоловіки. Але Ліна Костенко завжди ігнорувала світське життя, уникала контактів з пресою, оберігаючи особисте життя.

Вона залишається вірною собі, творчості та країні: «А ви думали, що Україна так просто. Україна – це супер. Україна – це ексклюзив. По ній пройшли всі катки історії. На ній відпрацьовані всі види випробувань. Вона загартована найвищим гартом. В умовах сучасного світу їй немає ціни.»

Читайте також про однолітка Ліни Костенко - Григорія Чапкіса, у якого теж нещодавно був День народження.
 

Лайфстайл Хіт FM: ще більше цікавого

👍 Приєднуйтесь до Хіт FM!

📱 Слухайте зі смартфона

Ліки для Ярослава

Допомагаємо разом

Ліки для Ярослава