Чорнобиль: 35 років від дня катастрофи

Чорнобиль: 35 років від дня катастрофи
26.04.2021
2955
26 квітня виповнюється 35 років від дня Чорнобильської трагедії. 
 
В 1986 році на Чорнобильській АЕС сталася найбільша в історії атомної енергетики аварія. Вибухнув четвертий реактор, величезна кількість радіоактивних елементів потрапила в повітря. Радіоактивна хмара пройшла над європейською частиною СРСР, більшою частиною Європи, дісталася навіть сходу США. Смертельно небезпечного ураження зазнали сотні тисяч осіб. Офіційно ВОЗ вважає жертвами безпосередньо аварії 4 тисячі осіб. Але наслідки ураження впливають на  здоров’я вже кількох поколінь мешканців України, Білорусі, інших країн. 
 
Близько 200 000 осіб було евакуйовано із зони забруднення безпосередньо після аварії. Більшість сімей працівників АЕС, що мешкали в Чорнобилі та Прип’яті, переїхали до Славутича -  наймолодшого міста України, що було відбудовано всього за один рік. Зараз Прип’ять – покинуте місто, а Чорнобиль має статус вахтового селища, де чергує близько 2800 осіб персоналу та мешкає близько 100 «самопереселенців».

 
Робота АЕС була зупинена за кілька років, і зараз є саркофаг, що має гарантувати безпеку накриття над ЧАЕС до 2120 року. 30-кілометрова «зона відчуження» (площею з два Лондона) відразу була закрита для відвідувань. Але екстремальні туристи – сталкери - там з’являлись, особливо після виходу відеогри S.T.A.L.K.E.R., а також з поширенням блогерства та соцмереж. В 2010 році Зону відкрили для всіх бажаючих, але вже за рік знову ввели обмеження. Сьогодні безліч комерційних туристичних компаній пропонують візити до Зони, від одноденної екскурсії за приблизно 1000 грн до індивідуального туру на кілька днів. 

 
В 2019 році вийшов п’ятисерійний британсько-американський міні-серіал «Chernobyl». Зйомки проходили в Литві та Україні. Сюжет заснований на реальних подіях і є результатом ретельної роботи істориків та сценаристів. Серіал вразив глядачів надзвичайною реалістичністю та отримав кілька міжнародних кіно-нагород. В Україні він був перекладений в тому ж 2019 році та показаний в ефірі «1+1». Дивіться трейлер українською:
 
 
Восени 2020 року українські та міжнародні музиканти GusGus, KAZKA, Вагоновожатые, ATOMIC SIMAO, TELEPOPMUSIK, Bjarki, Dub FX, Сергій Міхалок, Олександр Чемеров, Стасік, KRUTЬ об’єдналися у тематичний проект Валерія Коршунова «Звуки Чорнобиля». В основу кожної композиції музикантів закладені характерні для Чорнобильської зони відчуження звуки: тріск дозиметра, скрип оглядового колеса, шум рудого лісу, відлуння, гуркіт течії, тощо. 24 квітня відбувся реліз альбому «Звуки Чорнобиля» на платформах Spotify, Apple Music і Youtube Music, а також було презентовано колекційну вінілову платівку «Звуки Чорнобиля» з AR-технологією — після розпізнавання обкладинки за допомогою додатка Chornobyl App слухачам відкриється унікальний контент: відео, особисті спогади та враження артистів від участі у проекті. Більше дізнатись про альбом, послухати пісні, подивитись кліпи учасників та фільм про бекстейдж проекту можна на сайті soundsofchernobyl.org.



26 квітня Чорнобильську катастрофу згадують в усьому світі. Враховуючи пандемію COVID-19, в українських школах урок пам’яті пройде переважно онлайн. Український культурний фонд, Національний музей «Чорнобиль» та Європейський інститут Чорнобиля підготували оновлені матеріали для кожного з першого по одинадцятий класи на сайті chornobyllessons.com. Відеоуроки записали відомі українські ведучі: Володимир Остапчук (ТРК «Україна»), Олександр Преподобний («1+1») та Артем Неба (KISS FM).

Після такої прикрої дати буде й чимало хороших - дізнавайтеся, коли відпочиваємо на травневі свята.
 

Лайфстайл Хіт FM: ще більше цікавого

👍 Приєднуйтесь до Хіт FM!

📱 Слухайте зі смартфона

Татач Марія, 10 років

Допомагаємо разом

Татач Марія, 10 років