Зараз в ефірі
Хеппі Ранок до 10:05
Зараз в ефірі
Global Deejays The Sound Of San Francisco

Як впоратися з емоційним вигоранням під час війни

Як впоратися з емоційним вигоранням під час війни
04.09.2023
761

Що таке емоційне вигорання


Поняття «синдром емоційного вигорання» (скорочено СЕВ) було введено в 1974 році американським психіатром Гербертом Фрейденбергером. Саме він вперше дослідив наслідки напруженої роботи тих, хто працює з людьми - це лікарі, психологи, педагоги, менеджери, робітники соціальних служб. Синдром емоційного вигорання проявлявся в них байдужістю до своїх професійних обов'язків, негативним ставленням як до пацієнтів або клієнтів, так і до колег. Така людина відчувала професійну недбалість, незадоволеність роботою, а врешті-решт– життям взагалі. Надалі в неї розвивалися серйозні невротичні розлади або психосоматичні захворювання.

В 1981 психологи Маслач и Джексон в своєму дослідженні запропонували термін «емоційне спустошення», в літературі також зустрічається «синдром психічного вигорання». Все це – назви проблеми, яка з часом стає все актуальнішою. Адже сучасне життя переповнене стресами, професійними та «зовнішніми». Українці вже півтора року знаходяться під впливом повномасштабної війни – найстрашнішого тривалого стресу. Це стосується як військових, так і цивільних, як тих, хто безпосередньо став жертвою обстрілів чи втратив близьких, так і тих, хто спостерігає за війною через ЗМІ, соцмережі та спілкування з іншими людьми.

Відомий нейробіолог, професор Стенфордського університету Роберт Сапольскі вивчає стрес вже понад 40 років. В інтерв’ю українському виданню TheVillage він звернувся до українців: «Ви перебуваєте в одному з найбільш психологічно та фізично напружених місць на планеті. Це катастрофа, у якій усім вам доводиться жити вже півтора року. І ви платите ментальним здоров’ям. Найкращим доказом цього є те, що наслідки війни впливатимуть не лише на ваше життя. Вони вплинуть на те, якими виростуть ваші діти. На те, як вони виховуватимуть своїх дітей. Це щось, що впливатиме на вас ще довго, тож надзвичайно важливо визнати, що це ще одна криза.»
 

Стадії емоційного вигорання


1. Напруження
Швидка втомлюваність, нестача часу, погіршення  пам'яті, незадоволеність собою, відчуття «загнаності у клітку», тривога, депресія. Відпочинок усуває ці симптоми на деякий час.

2. Резистенція, або опір
Вмикаються механізми психологічного захисту: відстороненість, стримування або відсутність емоцій. Одночасно знижується зацікавленість у роботі, порушується комунікація з колегами, погіршуються стосунки з близькими.

3. Виснаження
Втрата інтересу до роботи та загалом до життя, емоційний дефіцит та відстороненість, депресія та навіть суїцидальні думки. На фізичному плані – хронічна втома, безсоння, головний біль, запаморочення, порушення харчової поведінки.На цій стадії вже необхідна професійна медична допомога. Але профілактика завжди краща за лікування. Тож, якщо у вас чи близької вам людини спостерігаються ознаки емоційного вигорання, є способи вчасно зупинити фатальний процес.
 Як Мемопрув (MemoProve®) допомагає при СЕВ


Мемопрув (MemoProve®) містить запатентовану біологічно активну суміш нейропептидів природного походження (N-PEP-12), отриманих із природних джерел з клінічно доведеною ефективністю.*
Нейропептиди – це невеликі ланцюжки амінокислот, що імітують фактори росту нейронів, важливі для нормального функціонування мозку. Нейропептиди, що входять до складу Мемопруву, сприяють виконанню двох важливих задач:
  • захист нервових клітин та нейронних мереж від патологічних процесів, що спричиняють погіршення когнітивних функцій;
  • стимулювання утворення нових нейронів і міжнейронних зв’язків для покращення пам’яті, концентрації, уваги.
Дослідження довели, що застосування Мемопруву при синдромі емоційного вигорання сприяє регресу показників на всіх стадіях. Також його можна приймати профілактично, адже це -  дієтична добавка, яка не є лікарським засобом.
 

Як уникнути емоційного вигорання


Існує декілька універсальних правил, які однаково ефективні за часів миру чи війни.
  • Правило розподілу. Необхідно чітко розділяти професійну діяльність і особисте життя: не брати роботу додому, мати цікаве хобі,  спілкуватися з друзями, які не є колегами. Придумайте та використовуйте ритуали, наприклад - перевдягання. Надягаючи «корпоративний одяг», ставайте ефективним активним працівником, а знімаючи – забувайте про роботу і виконуйте іншу роль – батька чи мами, чоловіка чи дружини.
  • Правило зміни діяльності. Намагатися під час робочого дня перемикатись між різними видами діяльності. Шукайте тренінги підвищення кваліфікації або опановуйте нові навички.
  • Правило часу. Дотримуйтесь регламентів, встановлених в організації, не працюйте понаднормово. Використовуйте способи тайм-менеджменту, щоб встигати за дедлайнами. Звертайте увагу на свій біологічний годинник: якщо відчуваєте приплив сил зранку – плануйте на цей час більш важкі справи, а на другу половину дня рутинні, і навпаки. 
  • Правило внутрішньої метафори. Конструктивно змінюйте внутрішні установки щодо себе та своєї компетенції в нинішній час. Перфекціонізм – корисна риса, але вона може стати деструктивною, якщо вимагати від себе та інших неможливого.

Роберт Сапольскі дав українцям корисну пораду: «Найпростіше повірити в те, що відчувати радість нормально, – це зрозуміти, що так ви спонукаєте інших відчути те саме. Інакше ви не зможете нікого підтримати. Ви не зможете підставити плече, якщо перебуваєте в гіршому стані, ніж людина, яка цього потребує. Якщо ви думаєте: «Я почуваюся винним через те, що вижив. Мені пощастило, як я можу радіти квітам?», - думайте, що відчуття щастя допомагає відбудовувати економіку України. Воно допоможе людям повернутися до роботи та нормально функціонувати.»

Тож, працюйте ефективно, допомагайте наближати Перемогу України, бережіть себе та близьких, радійте життю, і нехай синдром емоційного вигорання не стане на заваді.

* Протокол випробувань харчової продукції: 8/3827 від 14.11.18. Дієтична добавка. Не є лікарським засобом.

Партнерський матеріал

Лайфстайл Хіт FM: ще більше цікавого

👍 Приєднуйтесь до Хіт FM!

📱 Слухайте зі смартфона

Кроітор Артем, 5 років

Допомагаємо разом

Кроітор Артем, 5 років