Зараз в ефірі
Хеппі Ранок до 10:05
Зараз в ефірі
Osty та Klavdia Petrivna Не лякай

Крашанки чи писанки, паска чи куліч

Крашанки чи писанки, паска чи куліч
28.04.2021
12200
Незалежно від того, релігійна ви людина чи ні, погодьтеся, Великдень – одне з найулюбленіших сімейних свят. Навіть пандемія не завадить нам скуштувати смачненьке в безпечному колі рідних. Але спершу розберемось, що готуємо: пасху, паску чи куліч, а також крашанки чи писанки? 
 
Пасха – це єврейська назва свята, українською кажемо: Великдень. А також пасха – це традиційна страва з сирого або вареного сиру, спресована у формі обрізаної піраміди та прикрашена літерами «ХВ», що означають «Христос воскресе».
 
Паска – це білий здобний солодкий хліб, який випікають до Великодня. Куліч – це російська назва цього хлібу. Іноді в магазині можна побачити назву «Великодній кекс». Це не зовсім вірно, але, напевно, теж смачно. 
 
Крашанки – це зварені та пофарбовані яйця, а писанки – майже те саме, але з візерунками (або наліпками). Краще не називати їх «яєчка», адже це – частина тіла. Але важливіший за назву – спосіб фарбування та прикраси.

 
Крашанки готують заздалегідь. Але пам’ятайте: зварені яйця можна зберігати до 20 днів в холодильнику і лише до 3 днів при кімнатній температурі. Щоб яйце не потріскалось, опустіть його в холодну підсолену воду і варіть на невеликому вогні – якщо хочете в круту, варити треба 8-10 хвилин. Якщо ви обрали готові наліпки з візерунками, яйця треба остудити, на кожне «надягти» наліпку та опустити в кип’яток на кілька секунд. Якщо ж ви віддаєте перевагу крафтовим крашанкам чи писанкам, треба попрацювати.
 
З давніх-давен українські крашанки фарбували у відварі з буряка, лушпиння цибулі, журавлини, чорниці або кропиви. Сьогодні можна використати також міцний чай, куркуму чи виноградний сік. Харчові фарби для крашанок, звісно, можна придбати у будь-якому супермаркеті. 
 
Щоб перетворити крашанку на писанку, можна використати готові наліпки. Але цікавіше розписати яйця власноруч. Для цього знадобяться віск, фарби та спеціальний «писачок» - простіше за все придбати готовий набір для писанкарства (від 150 грн.). Якщо ви готуєте писанку як святкову страву до столу – розписуйте варені яйця, краще нефарбовані. Якщо ж це витвір мистецтва – беремо сире яйце та звільняємо від вмісту. 
 
Ось один з численних майстер-класів: 
 
 
В різних країнах є однакова традиція «бійки крашанками», або «битків». Всі присутні вибирають по яйцю та стукаються ними. Той, чия крашанка залишилася цілою – переможець. В азартних іграх завжди є можливість для обману – бувало, що крашанки наповнювались цементом або алебастром. Тому переможець мав публічно з’їсти яйце.    
 
Ще одне змагання з крашанками проводиться на свіжому повітрі. Яйця скачують з пагорба. Перемагає володар найшвидшої крашанки.
 
А в західній Європі зберігається звичай ховати крашанки в будинку чи саду напередодні свята. Дітлахи шукають їх від самого зранку. Той, хто знайшов найбільше, отримує подарунок. 
 
Незабаром поділимося також простим рецептом смачної паски, а поки що дізнавайтеся, як відсвяткували Великдень світові зірки.

Лайфстайл Хіт FM: ще більше цікавого

👍 Приєднуйтесь до Хіт FM!

📱 Слухайте зі смартфона

Кроітор Артем, 5 років

Допомагаємо разом

Кроітор Артем, 5 років