Кава - другий за популярністю напій, який вживають в усьому світі (перший – це вода, а чай вже на третьому місці). Тонізуючі властивості плодів кавового дерева були відомі ще у VI сторіччі. Першим з науковців їх описав перський лікар та алхімік Авіценна, і спочатку каву вживали в якості ліків. А зараз це – улюблений напій багатьох людей, для якого є чимало способів приготування.
Звісно, найшвидша кава – розчинна. Але поважаючі себе каволюби віддають перевагу заварній каві, бажано – свіжого помелу, адже мелена кава досить швидко втрачає частину смаку та аромату.
Грубий помел використовується для приготування кави у френч-пресі та фільтрових кавоварках. Більш дрібний використовується для еспресо-машин. Найдрібніший помел застосовується для приготування «кави по-східному» або для заварювання окропом.
Кава «по-індонезійськи» (або у нас часто кажуть «по-польськи») - найшвидший спосіб. Зерна дрібного помелу заливають окропом у великій чашці та накривають на пару хвилин, наприклад, блюдцем. Кава виходить дуже міцною, тому до неї зазвичай додають цукор або мед.
Кава «по-східному» готується в спеціальному посуді, який називається джезва або турка. В класичному рецепті мелені зерна заливають холодною водою, яка має тричі закипіти. Важливо, щоб кава не «втекла», бо це псує смак. Знавці вважають, що якщо замість вогню використовувати розжарений пісок – смак буде довершеним. До кави по-східному зазвичай подають окрему склянку холодної води, а ось цукор вважається зайвим.
До речі, популярним є гадання на кавовій гущі, коли залишки кави виливають на блюдце і потім трактують обриси та візерунки. Каву для гадання готують саме по-східному.
Кава у «французькому пресі» готується майже як «по-індонезійськи» – заливається окропом, – але поршень з ситом відокремлює кавову гущу від напою. Приблизно такий же напій - без гущі - виходить з гейзерній кавоварці, в якій кава, вода та готовий напій розділені на три відділення, а сама кавоварка підігрівається на вогні. Більшість домашніх кавомашин працює за принципом кави-фільтра - гаряча вода проходить через відділення з молотими зернами. Напій теж виходить без гущі.
Кава з еспресо-машин слугує основою для більшості популярних рецептів. Звичайний еспресо – невелика порція міцної кави. Рістрето – ще менша за обсягом порція, яка міцніша за еспресо. Але насправді в перші 15 секунд екстракції кави в напій потрапляють ефірні олії, що створюють насичений смак та аромат, а кофеїн починає активно виділятися пізніше. Тому в порції рістрето вміст кофеїну навіть нижчий.
Лате – це кава з молоком. Фрапе – те ж саме, але холодне. Капучіно – з молоком та пишною піною. Якщо шари кави, молока та піни не змішуються, це називається лате макіято. Кава мока – це напій з додаванням шоколаду (а ще так називається сорт кави, якій має шоколадний присмак та аромат). Кава глясе – це напій з морозивом.